Kanion rzeki Osum

Kanion rzeki Osum

Kanion rzeki Osum

Kanion rzeki Osum uważany jest za jedną z najpiękniejszych atrakcji Albanii. Przyrodę uwielbiamy, kaniony tym bardziej… jak więc moglibyśmy ominąć takie miejsce?

Do miasteczka Çorovode docieramy późnym popołudniem. Jeździmy chwilę po okolicy, by znaleźć jakieś przyjemne miejsce do biwakowania, jednak zanim nam się to udaje, pukamy do drzwi przydrożnego hotelu. Raz, że jesteśmy zmęczeni po całym dniu jazdy przez Tomor. A dwa, Kanion rzeki Osum chcemy zobaczyć na spokojnie, kolejnego dnia.

2019_albania_kanion_osum_02

Kanion Osum ma około 26 kilometrów długości. Wiosną, gdy poziom wody jest wysoki, najlepiej jest go podziwiać z poziomu rzeki, ponieważ wtedy organizowane są spływy raftingowe. Ściany hotelu w którym śpimy, udekorowane są zdjęciami kanionu, wodospadów i spływających po rzece Osum pontonów. Oglądanie tych zdjęć sprawia, że chętnie przeżylibyśmy podobną przygodę. Jednak tym razem możemy się jedynie obejść smakiem. Jesienią poziom wody w rzece jest tak niski, że nie ma mowy, aby spłynął nią jakikolwiek ponton.

Oglądamy Kanion Osum z punktów widokowych

Punkt widokowy na Kanion rzeki Osum

Pozostaje nam więc podziwianie kanionu z punktów widokowych. A tych bez problemu można znaleźć kilka jadąc szosą z Çorovode do Çepan.

Pierwszy z punktów widokowych znajduje się na terenie niewielkiego kempingu, przez który można przejść w stronę platformy widokowej Flag’s Panoramic Loop. Atrakcja dość świeżutka, bo wybudowana w 2017 roku. Tak naprawdę dopiero tutaj mamy możliwość zajrzeć w głąb kanionu.

Drugim punktem na trasie jest bektaszycka świątynia, w której znajduje się ślad stopy Abaza Alego, przyrodniego brata wnuków Mahometa. Tego samego świętego, pod którego świątynię podjechaliśmy dzień wcześniej na górze Tomor.

Następny punkt widokowy, to drugi z tarasów wybudowanych w 2017 roku. The Bride’s Hole – Jama Panny Młodej. Według legendy w jamie tej mogła skryć się panna młoda, której pisane było wyjść za mąż wbrew jej woli. Wielka dziura w skale oczywiście skłania nasze dzieci do rozważań, kto z nas by się do niej zmieścił. Jednak ku rozczarowaniu dzieci, nie wkładamy do jamy nawet ani jednej stopy ;)

2019_albania_kanion_osum_10

Najwięcej czasu z widokiem na kanion Osum spędzamy na drewnianym moście łączącym obydwa brzegi kanionu. Tutaj zaczyna dla nas świecić słońce, spoglądamy więc ciekawie na każdą stronę i obserwujemy rzekę. A szpary pomiędzy deskami mostu zachęcają dzieci, żeby zrzucać pomiędzy nimi kamyki, które później lecą długo, długo w dół. Tutaj kończy się nasza przygoda z kanionem i ruszamy w dalszą drogę, Kto wie, może kiedyś jeszcze tutaj wrócimy?

2019_albania_kanion_osum_09

5 Comments

  1. Wojtek

    Albania jest przepięknym krajem, szczególnie Berat nad rzeką Osum, który znajduje się na liście UNESCO dzięki charakterystycznej zabudowie – miasto, do którego na pewno jeszcze wrócę.

  2. Radosz

    Witajcie, podpowiedzcie proszę jak wygląda trasa z Berat do kanionu? Szczególnie interesuje mnie odcinek od Corovoda do mostu. Domyślam się że szuter (to nie problem) ale czy damy radę osobówką? Kilka razy w Czarnogórze wpakowaliśmy się tak że jedno z nas musiało wysiadać i pilotować ze względu na głębokość dziur więc szukam informacji by się przygotować :D

    1. Hejka. My mamy terenówkę, więc specjalnie wyszukiwaliśmy ciekawszych przejazdów ;) Do kanionu dojechaliśmy okrężną drogą przez góry, więc szczerze mówiąc to nie wiem jak wygląda bezpośrednia trasa z Berat. Wydaje mi się, że to zwykła asfaltówka. Na pewno trasa z Berat do Polican to dobry asfalt, ale dalej nie wiem. Droga z Corovoda wzdłuż kanionu to też asfalt, bez problemu dacie radę osobówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *