Collis Klettersteig

Collis Klettersteig

2017_niemcy_collis_klettersteig_03

Po wspinaczce na Calmont pozostał niedosyt. Przede wszystkim niedosyt ten odczuwała Ania, która dzień wcześniej naprawdę złapała bakcyla! Od rana upierała się na kolejną wspinaczkę, mimo że staraliśmy się z Piotrkiem przeforsować mniej męcząca aktywność, jak choćby zwiedzanie zamku ;)

Daliśmy się jednak szybko dziecku namówić, szczególnie że i nas to wspinanko bardzo od samego rana kusiło. Jako że tego samego dnia musieliśmy jeszcze wrócić do domu, to wybór padł na szlak bardzo krótki ale za to treściwy! Collis Klettersteig.

2017_niemcy_collis_klettersteig_05

Trasa zaczyna się w samym centrum Zell, a następnie wiedzie przez las oraz winnice do niewielkiej, okrągłej wieży wybudowanej w 1906 roku i górującej do dziś nad dachami miasta. Sam szlak jest naprawdę krótki, a dwa stosunkowo trudne wspiaczkowe momenty zrobione zostały ewidentnie tylko po to by go urozmaicić. Świadczy o tym zwykła ścieżka omijająca bokiem każdy z tych momentów, którą też później szybciutko wróciliśmy do samochodu.

2017_niemcy_collis_klettersteig_07

Tutaj wreszcie tak naprawdę przydał się cały sprzęt wspinaczkowy Ani, bo via ferrata Collis poprowadzona została w pionowych i – jak dla siedmiolatki – wysokich skałach, na które nie wpuścilibyśmy dziecka bez zabezpieczenia. W tych dwóch miejscach pobawiliśmy się znów w szkółkę wspinaczkową, tym razem oswajając Anię z liną i wspinaniem „na wędkę”. Upał jednak dawał się nam wszystkim we znaki, wspinając się tuż przy nagrzanych skałach w tym stojącym gorącym powietrzu czuliśmy się jak w saunie. Oddech złapaliśmy dopiero sącząc lokalne winko i sok z winogron w przyjemnie chłodnym wnętrzu wieży Collis…

2017_niemcy_collis_klettersteig_08

Collis Klettersteig – informacje praktyczne

  • Czas przejścia – szlak jest krótki, wystarczy 2 godziny
  • Trudność – podobno najtrudniejsza trasa nad Mozelą! Według nas trasa całkiem średnia, tak naprawdę to tylko dwa odcinki z drabinkami i klamrami. Dorosły poradzi sobie bez żadnego problemu (sprzęt do via ferraty nie jest potrzebny). Dziecko najlepiej asekurować z góry własną liną, ze względu na dość duże wysokości.
  • Początek szlaku w miejscowości Zell – z placu z fontanną jedna ulica wiedzie w górę (pierwsze zdjęcie). Po 10 minutach dochodzi się do właściwej ścieżki – GPS: N 50 01.568 E 7 11.183
  • Powrót tą samą drogą, trudności wspinaczkowe można ominąć zwykłą ścieżką

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *