Derinkuyu – podziemne miasto

2011_turcja_derinkuyu_02

2011_turcja_derinkuyu_01

Derinkuyu to jedno z  podziemnych miast w Kapadocji, najgłębsze. Ocenia się, że mogło pomieścić 20-30 tyś. ludzi.

Zostało zbudowane na 8 poziomach, a pierwsze jaskinie i korytarze powstały ok. 4 tyś. lat temu. Sieć korytarzy łączy wykute  w skale podziemne domy mieszkalne, stajnie, wytwórnie wina, czy nawet kościół.

Osobiście uważam, że podziemne miasto byłoby dużo ciekawsze, gdyby w niektórych komorach zrobiono ekspozycje przedstawiające życie ówczesnych ludzi. Zwiedzając Derinkuyu bez przewodnika ciężko było sobie to wszystko dobrze wyobrazić, czasami przegapialiśmy tabliczki informacyjne … tak więc momentami miałam wrażenie, że znajduję się po prostu w jaskini ;)

Derinkuyu za to przypadło do gustu Ani, która mogła się tam do woli wyszaleć. Biegała, udawała duchy i świeciła latareczką po ścianach:)

Ważna uwaga – nosidło okazało się ZUPEŁNIE nieprzydatne, ze względu na niskie  pomieszczenia i przejścia. Na szczęście powiedziano nam o tym już przy zakupie biletów i mogliśmy go schować do bagażnika.

2011_turcja_derinkuyu_03

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Derinkuyu – podziemne miasto

  1. Sławosz mówi:

    A jaka temperatura panuje wewnątrz tych jaskiń i kościołów?

  2. Piotrek mówi:

    W podziemnym mieście było ciepło i sucho, spokojnie wystarczył krótki rękawek. Podejrzewam, że tak może być przez cały rok.

    Jeśli chodzi o kościoły w Göreme, to są one na tyle małe, że temperatura jest praktycznie taka sama jak na zewnątrz. Poza tym tłumy ludzi powodują, że atmosfera robi się naprawde gorąca ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *