Spacerem pod pomnik Germanii

Spacerem pod pomnik Germanii

2018_niemcy_niederwalddenkmal_04

Rośnie nam młody piechur! Wytrwały, silny, zainteresowany tym co dookoła i niewiele marudzący. Niespełna trzyletni zuch chłopak!

Popołudniowy spacer wśród nadreńskich winnic z Rüdesheim do pomnika Germanii był dla Patryka niezamierzonym testem. Szczerze powiedziawszy, pakując się zupełnie nie pomyśleliśmy o tym, żeby spakować dla niego nosidło, bądź wózek. Wózka zresztą już od dawien dawna nie używamy, więc nic dziwnego, że wyleciał nam z głowy.

Przed wyjazdem zaopatrzyliśmy się jedynie w „dopalacz”, jakim od czasu Wielkiego Kanionu jest paczuszka mamby. Po wyjściu z samochodu Patryk schował sobie do kieszeni „coś na czarną godzinę” i ruszyliśmy.

2018_niemcy_niederwalddenkmal_02

Jak zwykle szło nam się bardzo dobrze. Uwielbiamy winnice i spacery między nimi, szczególnie w te pierwsze z ciepłych wiosennych dni.

Nie ukrywam, że szliśmy długo i z wieloma postojami. Długimi postojami, a jakże! ;) Najdłuższy z nich zrobiliśmy oczywiście pod samym pomnikiem, rozsiadając się na trawie obok rozśpiewanych chłopaków z Afganistanu. Fenomenem tego miejsca, jak i wielu tego typu miejsc na świecie, jest fakt, że tłumy, które się pod nim kłębią, wcale nie przychodzą tutaj pieszo. O nie! Tuż za pomnikiem znajduje się spory parking, zapełniony samochodami; a znad Renu dotrzeć tu można również … kolejką linową. Kolejka linowa, jest na pewno nie lada atrakcją, szczególnie w tym, dość płaskim zakątku świata. Z kolejki w Rüdesheim zapewne podziwiać można cudowne widoki nie tylko na winnice, ale przede wszystkim na przełom Renu. Jednak „szlak”, który wiedzie przez winnice, to zaledwie 4,5 kilometra w obie strony…

2018_niemcy_niederwalddenkmal_03

Droga powrotna minęła nam oczywiście dużo szybciej, bo już było z górki, a dodatkowo, na końcu szlaku czekał na nas intrygujący skarbik! Parę metrów przed parkingiem Patryk złapał się za głowę i wykrzyknął: „Nie zjadłem zapasu, tego co miałem na czarną godzinę!”. Wysupłał z kieszeni paczuszkę mamby i zanim dotarliśmy do samochodu, to nie było już po gumach śladu. Taki to właśnie jest nasz Patryś… ;)

Pomnik Germanii, Niederwalddenkmal – ciekawostki i informacje praktyczne:

  • pomnik jako jeden z zabytków w Dolinie Środkowego Renu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2002 roku
  • pomnik symobilizuje  utworzenie Cesarstwa Niemieckiego, został wzniesiony w latach 1870-1871 po zwycięskiej wojnie niemiecko-francuskiej
  • Germania patrzy na zachód … w stronę pokonanej Francji
  • punktem wyjścia jest miejscowość Rüdesheim am Rhein, oddalona od Frankfurtu o około godzinę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *