Wyspa Norderney

Wyspa Norderney

2019_niemcy_norderney_06Wyspy Fryzyjskie na Morzu Północnym to jeden z wakacyjnych kierunków, który bardzo chętnie wybierają Niemcy. Nic w tym dziwnego – tak jak Polacy uwielbiają Bałtyk, tak samo Niemcy szczególnym sentymentem darzą swoje morze. By móc delektować się prawdziwym morzem, a nie odpływającym co 6 godzin Morzem Wattowym, należy przepłynąć na Wyspy Fryzyjskie. Jedną z nich jest Norderney, najstarsze uzdrowisko nad Morzem Północnym. Wyspa, na której ruch samochodowy jest ograniczony, ponieważ aż 85% wyspy leży na terenie Parku Narodowego!

Nasz krótki pobyt nad Morzem Wattowym łączymy z odwiedzinami na jednej z Wysp Fryzyjskich, do czego gorąco zachęcają nas znajomi Niemcy. A skoro z Norddeich odpływają promy na zachwalaną przez wielu Norderney … to wybór jest prosty!

2019_niemcy_norderney_02

Na Norderney spędzamy cały dzień, głównie wygrzewając się na plażach. Szczególnie podoba nam się plaża dla nudystów – szeroka, duża, piaszczysta plaża. Praktycznie pusta, ponieważ wszyscy tłoczą się niemal w jednym miejscu, tam gdzie ustawione są kosze plażowe. My odchodzimy daleko od tłumów, dzięki czemu mamy ogromną plażę tylko dla siebie i  też nie razimy nikogo paroma warstwami ubrań. Dzieci pokonują ładnych parę kilometrów biegając w te i we wte, wspinając się na niewielką górkę i zjeżdżając z niej na pupach.

2019_niemcy_norderney_07

Plażowy relaks urozmaicamy sobie wspinaczką po 254 schodach na platformę widokową latarni morskiej. Latarnia stoi na samym środku wyspy, jest najwyższym budynkiem na wyspie i co się z tym wiąże świetnym punktem orientacyjnym. 

Po całym dniu spędzonym na Norderney jednogłośnie stwierdzamy, że jeśli mielibyśmy kiedyś wrócić na tą wyspę, to koniecznie z rowerami! Szlaki rowerowe przecinają wyspę we wszystkich kierunkach i kuszą, żeby je wypróbować.

Wracając promem na stały ląd zastanawiam się, jak wyglądają inne Wyspy Fryzyjskie. Niemcy uwielbiają też nieco większą wyspę Borkum oraz sąsiadującą Juist. Kto wie, może następnym razem odwiedzimy jedną z nich?

2019_niemcy_norderney_10

Wyspa Norderney – ciekawostki i informacje praktyczne:

  • promy na wyspę Norderney odpływają parę razy dziennie z portu w Norddeich
  • ceny oraz godziny kursowania promów sprawdzić można na stronie internetowej Reederei Frisia
  • Wyspa Norderney należy do archipelagu Wysp Wschodniofryzyjskich
  • Nordeney jest jedną z większych niemieckich wysp, o powierzchni 26 km²
  • północne wybrzeże, to ponad 14 kilometrów piaszczystej plaży
  • na wyspie znajduje się sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych oraz rowerowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *