W Tatry z dziećmi – na Hrebienok!

W Tatry z dziećmi – na Hrebienok!

Tatry z dziećmi - Hrebienok

Jeśli bez wielkiego fizycznego wysiłku chcecie pokazać dzieciom Tatry, a Gubałówka i Kasprowy Wierch już dawno się Wam przejadły, to gorąco zachęcamy do odwiedzin u naszych południowych sąsiadów. Tatry Słowackie są przepiękne i na szczęście nie brakuje w nich szlaków idealnych dla małych dziecięcych nóżek.

W Tatry Słowackie zajrzeliśmy i my podczas naszych tygodniowych jesiennych ferii i razem z dziećmi przetestowaliśmy krótki, ale przyjemny szlak z Hrebienok. Hrebienok, zwany Smokowieckim Siodełkiem, wznosi się na 1285 m n.p.m i nie jest górą, a wypłaszczeniem, na którym znajdują się między innymi ośrodek narciarski, restauracja oraz górna stacja kolejki szynowej ze Starego Smokowca. Nie ma co ukrywać, że to właśnie kolejka szynowa skusiła nas do wybrania tego, a nie innego miejsca w Słowackich Tatrach ;)

2017_slowacja_hrebienok_05

Choć najrozsądniej byłoby iść od razu ze stacji kolejki na szlak, to nas w pierwszej restauracji na dłużej zatrzymało słońce. Wygrzewaliśmy się jak leniwe koty na tarasie, wystawiając buźki do ciepłych słonecznych promieni. Dobre pół godziny później ze stacji kolejki zeszliśmy zielonym szlakiem do uroczych wodospadów Zimnej Wody (Vodopády Studeného potoka), a później króko pod górę wśród prawdziwie tatrzańskich krajobrazów do Rainerowej Chaty i Olbrzymiego Wodospadu (Obrovský vodopád). Olbrzymi wodospad skropił nas nieco zimną wodą i naszumiał się aż miło. Chętnie poszlibyśmy dalej, bo nogi i ciekawość aż rwały przed siebie, ale było już późno, a słońce dawno schowało się za górami.

2017_slowacja_hrebienok_11

Od Rainerowej Chaty do stacji kolejki na Hrebienok doszliśmy czerwonym szlakiem, czyli szeroką, momentami porządnie utwardzoną chodnikowymi płytkami Magistralą Tatrzańską. Za naszymi plecami chmury zaczynały otulać szczyt Łomnicy, efektownie podświetlony wieczornym słońcem. Czy muszę pisać, że w tym momencie po raz kolejny zaczynaliśmy snuć plany o przyszłych tatrzańskich wędrówkach??? ;)

Szlak Hrebienok – Obrovský vodopád – Hrebienok – informacje praktyczne:

  • pętelka którą zrobiliśmy to zaledwie 4,1 km, a jej przejście powinno zająć około 1,5 godziny
  • kolejka szynowa startuje w miejscowości Stary Smokowiec (Starý Smokovec), przy dolnej stacji znajduje się sporo płatnych parkingów
  • koszt przejazdu kolejką w obydwie strony to 11 EUR dla dorosłych i 7 EUR dla dzieci
  • bilety na kolejkę ze Starego Smokowca na Hrebienok można kupić online TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *