Ponoć najpiękniejszy zamek w Niemczech – Burg Eltz

Ponoć najpiękniejszy zamek w Niemczech – Burg Eltz

2018_niemcy_burg_eltz_03

„Jeśli chcecie zobaczyć najpiękniejszy zamek w Niemczech, to koniecznie jedzcie do Burg Eltz! To jeden jedyny taki zamek, do którego nie wychodzi się pod górę. Wręcz przeciwnie, żeby go zobaczyć należy zejść w dół!” – opowiadała nam przypadkowo poznana Rodaczka, spotkana w jednym z nadreńskich miasteczek. Opowieść tej pani rozbudziła nasze wyobraźnie i pewne było, że prędzej czy później i my odwiedzimy zamek Eltz.

Zanim jednak dotarliśmy do Burg Eltz, zwiedziliśmy parę innych zamków w Niemczech. Możnaby powiedzieć, że ten wyjątkowy zamek zostawialiśmy sobie zawsze na specjalną okazję. A ta nadarzyła się w pewną słoneczną wrześniową niedzielę.

Bajkowy zamek Eltz w całej swej okazałości!

2018_niemcy_burg_eltz_04

Napotkana w Niemczech Polka miała rację. Zamek Eltz jest schowany przed ciekawskimi oczami i żeby go zobaczyć trzeba zadać sobie trochę trudu. Z parkingu do Burg Eltz dotrzeć można na dwa sposoby – autobusem lub piechotą. Wybieramy opcję drugą i idąc chwilę przez las zastanawiamy się, czy aby na pewno dobrą wybraliśmy drogę. Zamku bowiem ani widu ani słychu. W pewnym momencie jednak tłum przed nami jakby się zagęszcza, każdy chwyta za aparat bądź telefon i nagle wszystko robi się jasne! Widać go! Jest! Podobno najpiękniejszy zamek w Niemczech! Burg Eltz uśmiecha się i do nas! Przystajemy na chwilę i patrzymy na niego zafascynowani. Jest jedyny w swoim rodzaju, bajkowy wręcz. Spokojnie może konkurować ze swoim słynnym bawarskim kolegą – zamkiem Neuschwanstein.

Burg Eltz, to jedyny zamek w Niemczech, który zwiedzamy także w środku. Jest to dobra decyzja, bo wnętrza zamku są kolorowe i ciekawie udekorowane, dzięki czemu dzieci się nie nudzą, tylko z zaciekawieniem przechodzą do następnego pomieszczenia. Po komnatach przychodzi czas na skarbiec, który wręcz lśni od zgromadzonych w nim przedmiotów ze srebra i złota.

2018_niemcy_burg_eltz_10

Wokół Burg Eltz

Położenie zamku Eltz jest niesamowite – jest on ukryty w zielonej dolinie, stoi na skale otoczonej z trzech stron strumieniem. Nic więc dziwnego, że okolica obfituje w przeróżne szlaki turystyczne o przeróżnych trudnościach.

My testujemy dwa najprostsze – do zamku idziemy szlakiem przez las, liczącym zaledwie 1,3 km, ale za to tym oferującym dokładnie taki sam widok jak na odwrocie banknotu 500 marek.

Z zamku zaś wracamy asfaltem, tym samym, którym kursują autobusy z parkingu. Do przejścia jest zaledwie 800 metrów, ale warto też wybrać tę drogę, by zobaczyć Burg Eltz schowany w dolinie.

2018_niemcy_burg_eltz_02

Na tych, którzy mają ochotę trochę więcej pospacerować w okolicy zamku Eltz, czeka jeszcze parę innych szlaków do wyboru. Poczytać o nich można tutaj. Sami mamy ochotę wrócić na ponad 12-to kilometrowy szlak Eltzer Burgpanorama.

Burg Eltz – informacje praktyczne:

  • Burg Eltz znajduje się w miejscowości Wierschem, 30 km od Koblencji;
  • Parking jest płatny, 2 Euro za samochód osobowy;
  • Z parkingu do Burg Eltz dojechać można autobusem, 2 Euro za osobę;
  • Opłata za zwiedzanie komnat i skarbca to 11 Euro za dorosłego, 7 Euro za dziecko, 30 Euro za bilet rodzinny;
  • Zwiedzanie trwa 35 – 40 minut.

2 Comments

    1. Neuschwanstein jest nazywany bajkowym :) A to już zapewne inna kategoria :)))

      Tak naprawdę, to obydwa są niezwykłe. Widzieliśmy obydwa i szczerze powiedziawszy nie jestem w stanie powiedzieć, który zamek mi osobiście bardziej się podoba…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *