Najdłuższy wiszący most

Najdłuższy wiszący most

2016_niemcy_most_linowy_02

Prawie się pokłóciliśmy… A to wszystko przez most… I to w sumie most nie byle jaki, bo najdłuższy wiszący most linowy w Niemczech! Świeżynka, jeśli chodzi o tutejsze atrakcje turystyczne, z 2015 roku.

Staliśmy przy samochodzie w niewielkiej, zupełnie nieciekawej wiosce i do tego zaczynało lać. Mieliśmy wielki dylemat, czy iść zobaczyć ten wiszący most, czy też nie. Na widok walących przez wiochę tłumów oraz po przejściach ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego Piotrek chciał uciekać jak najdalej. Ja zaś uparłam się, że drugi raz już tutaj nie przyjadę i że albo teraz albo nigdy. I że najwidoczniej tłumy będą tutaj zawsze, niezależnie od pory roku. W końcu każdy chce zostać wielkim zdobywcą najdłuższego wiszącego mostu linowego w Niemczech! I że przestańcie marudzić, IDZIEMY!!!

I poszliśmy.

Wraz z całym tym tłumem, niemal pielgrzymkowym… Najpierw trochę przez wieś, później dość długo asfaltem wśród pól ze zbożem, a na sam koniec wreszcie chwilunię wśród drzew. Spomiędzy drzew widzieliśmy już tę słynną okoliczną turystyczną atrakcję – wiszący most linowy znany na całe Niemcy, zawieszony pomiędzy dwoma pagórkami. Naprawdę wygląda na najdłuższy.

2016_niemcy_most_linowy_01

Gdyby tak ujrzeć ten most w ciut innej scenerii i na przykład dopiero po paru godzinach marszu jakimś fajnym szlakiem, to wtedy … to wtedy reakcja byłaby zupełnie inna. Przejście wiszącym mostem byłoby ekscytującym elementem jakiegoś większego, ambitniejszego planu. Zaś w sytuacji gdy przejście wiszącym mostem zawieszonym pomiędzy jednym a drugim NIC, jest celem samym w sobie, to ekscytacja i zachwyt jakoś tak szybko maleją. Przeszliśmy jednak tym mostem. A co! Tam i z powrotem! Z powrotem nawet biegiem smagani zimnym deszczem, z Patrykiem schowanym pod przeciwdeszczową ochronkę na plecak. Droga powrotna do wiochy przez pola uprawne zleciała nam szybko, najprawdopodobniej za sprawą obwoźnej lodziarni stojącej tuż przy początku „szlaku”…

Co do samego wiszącego mostu, to … pochwalić należy tutaj niemiecki marketing, który skutecznie rozreklamował nieciekawą gminę i co najważniejsze ściągnął do niej dzikie tłumy! Kiedyś nie było to nic, a teraz proszę, najdłuższy wiszący most linowy w Niemczech. Nasuwa się tylko jedno pytanie – jak długo pozostanie najdłuższy?

2016_niemcy_most_linowy_06

Wiszący most linowy Geierlay – ciekawostki i informacje praktyczne:

 • wiszący most znajduje się przy miejscowości Mörsdorf, w której znajdują się małe centrum turystyczne, toalety oraz płatne parkingi
 • parkingi płatne są w godzinach 7-21, minimalny czas postoju to 2 godziny (2 EUR)
 • jeden z parkingów dedykowany jest specjalnie dla kamperów
 • od centrum turystycznego do mostu prowadzi prosty, dobrze oznakowany szlak o długości 1,2 km
 • wstęp na most jest bezpłatny
 • na most można wejść zarówno z psami na smyczy jak i z rowerami; rower po moście oczywiście należy pchać
 • most Geierlay wisi 100 metrów nad ziemią i ma 360 metrów długości
 • most Geierlay był najdłuższym mostem linowym w Niemczech przez zaledwie 2 lata, bowiem w 2017 roku otwarto jeszcze dłuższy most linowy w górach Harz
 • od 2017 roku most Geierlay szczyci się mianem najpiękniejszego mostu linowego w Niemczech
 • oficjalna strona mostu linowego Geierlay: Geierlay.de

7 Comments

 1. Tak się teraz zastanawiam… przełamię strach, czy też nie… ale naprawdę bardzo fajna atrakcja. Mi na samą myśl o ekstremalnych rzeczach zaraz pocą się ręce… :) więc zaraz zaleje się klawiatura.
  Co do samego bloga, to fajnie, że tu trafiłem. Sporo piszecie na temat Niemiec, a to właśnie tutaj bazuje z moimi wycieczkami… będę wracał! ;)

    1. Do samego mostu nie da się dojechać – auto musisz zostawić w miejscowości Mörsdorf. Stamtąd prowadzi dobrze oznakowany szlak, którym dojdziesz do mostu. Zobacz na mapkę pod wpisem, zaznaczyliśmy tam dokładną lokalizację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *