Żółty kanion

2014_usa_yellowstone_kanion_02

Gdy tylko przyjechaliśmy do Yellowstone, od razu zaczęło nam chodzić po głowie jedno pytanie – skąd właściwie taka nazwa parku? Dlaczego nie Gejzerland, Tęczowa Kraina, albo choćby Ostoja Bizonów? W gejzerowej okolicy, którą zobaczyliśmy na początku, nie zauważyliśmy ani jednego żółtego kamienia nie mówiąc już o jakiejś większej żółtej skale … Park jest pełen zielonych lasów i do tego buchających tu i ówdzie dymków, ale nigdzie nie rzuca się w oczy nic żółtego. Więc skąd ten YellowStone?

Zagadka rozwiązała się całkiem szybko, w momencie gdy stanęliśmy na pierwszym z punktów widokowych nad Wielkim Kanionem w Yellowstone. Naszym oczom ukazał się piękny kanion, z żółto-pomarańczowymi zboczami, na którego dnie wiła się mała niebiesko-zielona rzeczka. Uroku dodawały mu dwa huczące wodospady: Upper i Lower Falls. I jak się okazuje, to nie zjawiska geotermalne, ale właśnie ten piękny kanion zainspirował przed ponad stu laty i geologów i amerykański kongres w wyniku czego Yellowstone został pierwszym parkiem narodowym na świecie!

2014_usa_yellowstone_kanion_03

Zainspirowani tym widokiem jak z obrazka, postanowiliśmy niezwłocznie zobaczyć kanion z bliska. Zbiegliśmy więc szlakiem wuja Toma po metalowych schodkach prawie na samo dno kanionu, do miejsca z którego widać było Lower Falls wpadający z hukiem do rzeki Yellowstone. Ta krótka wycieczka rozbudziła tylko apetyt na jeszcze więcej. Dlatego też następnego ranka znów pojawiliśmy się na krawędzi kanionu i po jakiejś godzinie spędzonej na Artist Point ruszyliśmy wzdłuż południowej krawędzi w stronę szlaku wuja Toma. I tu niestety skończyła się nasza przygoda z Żółtym Kanionem, bo najpierw zobaczyliśmy helikopter, później spotkaliśmy ludzi, którzy z przejęciem opowiadali, jak widzieli spadającego człowieka, aż wreszcie pojawili się rangerzy, którzy zamknęli wszystkie szlaki po obu stronach kanionu na cały dzień…

2014_usa_yellowstone_kanion_05

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

4 odpowiedzi na „Żółty kanion

 1. Grażyna mówi:

  Kanion jest cudowny, nie ustępuje gejzerom, a nawet daję mu palmę pierwszeństwa moim skromnym zdaniem. Super fotki i liczę na więcej. Pozdrawiam serdecznie ;-)

 2. Zbigniew mówi:

  Nazwa parku Yellowstone pochodzi od nazwy rzeki ktora z tad wyplywa. Wzdluz rzeki mozna znalesc, zolte kamienie. ktorych tak naprawde nie ma. Sa to Kamienie pokryte warstwa zwiazkow siarki, z pod ktorych czasami w speknieciach lub odpryskach zobaczyc orginalny kamien. Prosze sprawdzic w Wikipedii. Pozdfrawiam. Zbigniew

  • Piotrek mówi:

   Dzięki za komentarz, lubimy takie ciekawostki! Dla nas w ogóle dużym zaskoczeniem był Wielki Kanion, bo przyjeżdżając do Yellowstone spodziewaliśmy się przede wszystkim gejzerów i gorących źródeł. A teraz nawet zagadka z żółtymi kamieniami została rozwiązana. Zapraszam do naszych innych wpisów z USA, może i tam uda Ci się dorzucić swoje trzy grosze. A może i dwa centy :) Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *