Zamki z piasku

Zamki z piasku

2012_francja_fleckenstein2

Okolica, w której wylądowaliśmy, charakteryzuje się dosyć dużym upakowaniem zamków na kilometr kwadratowy. Praktycznie każdą większą skałę, która choć trochę wystaje ponad las, ktoś kiedyś zdecydował się przyozdobić w mury. W ten sposób powstały zamki o przeróżnych kształtach, o których zadecydowały przede wszystkim piaskowcowe fundamenty.

Z samego rana udaliśmy się do zamku Fleckenstein. Z daleka prezentuje się on jak całkiem przeciętne ruiny, jednak już zaraz po przekroczeniu bram wiedzieliśmy, że jest to zamek wyjątkowy. Fleckenstein jest tak idealnie wkomponowany w skałę, że miejscami ciężko na pierwszy rzut oka ocenić, czy to jeszcze naturalny piaskowiec, czy już dobudowane mury. Część pomieszczeń została wykuta w skale a zamkowa baszta tak naprawdę jest skalnym filarem z wydrążoną wewnątrz klatką schodową. Długo błądziliśmy po zamkowych korytarzach zanim udało nam się odzyskać orientację…

Gdy wreszcie opuściliśmy Fleckenstein, weszliśmy na szlak, który najpierw zaprowadził nas do dwóch mniejszych zamków, a następnie do granicy z Niemcami. Parę chwil później dotarliśmy do zamku Wegelnburg, który jest unikatowy ze względu na swój kształt. Jest bardzo wąski i jednocześnie bardzo długi, co upodabnia go do okrętu. Widoki z murów – las, las, las.

2012_francja_fleckenstein_09

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *